Poszukiwany, poszukiwana. Kto jest autorem opublikowanego zdjęcia?

05.05.2016
Poszukiwana, poszukiwany
Udostępnij:

Opracowany przez twórców portalu fotoprawo.pl Raport zatytułowany „Poszukiwana, poszukiwany. Kto jest autorem opublikowanego zdjęcia?” to pierwszy materiał w tak kompleksowy sposób podejmujący tematykę prawidłowego podpisywania zdjęć publikowanych w polskich mediach.

Jak wskazuje dokument, standardy panujące w naszym kraju w znacznym stopniu odbiegają od tych ogólnoświatowych – co w dużym stopniu wiąże się z niskim poziomem świadomości problemu, jakim jest nieprzestrzeganie praw autorskich .

W Raporcie uwzględniono zarówno wyniki badań dot. stanu ogólnej wiedzy, dotyczącej umiejętności podpisywania zdjęć wśród fotografów, a także przedstawiono postawy i praktyki panujące wśród różnych grup związanych z obrotem komercyjnym fotografii.

Pełna treść raportu dostępna jest TUTAJ.

W odpowiedzi na wyniki raportu, stworzono instrukcję, w której wyjaśniono prawidłowy sposób podpisywania fotografii. Powstała ona w celu edukowania środowiska fotograficznego i mediów nt. zasad przestrzegania prawa autorskiego i praw pokrewnych.

Czytaj też

/

Utwór inaczej – jakich fotografii nie można objąć prawem autorskim?

20.03.2020
fot. Rawpixel.com / Shutterstock

Prawo autorskie chroni twórców „utworów”. Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych stanowi, że utworem stanowiącym przedmiot...

/ / /

Czy printscreen zdjęcia narusza prawa autorskie fotografa?

03.02.2020
fot. Rawpixel.com / Shutterstock

Sfotografowanie cudzego zdjęcia czy printscreen strony internetowej ze zdjęciem nie sprawi, że użycie tak uzyskanych materiałów będzie...

/ / / /

Zadośćuczynienie od fotografa za nieudaną sesję ślubną?

09.01.2020
Autor: Evgenyrychko / Shutterstock

Sąd Rejonowy w Tarnowie wydał precedensowy wyrok: fotograf musi zapłacić 15 000 zł zadośćuczynienia dla swoich klientów...

Komentarze

  1. Paweł pisze:

    Kawał dobrej roboty, nam w agencji również zdarzały się przypadku podkradania zdjęć, więc szerzenie wiedzy na temat praw dotyczących fotografii bardzo przysłuży się branży.

Dodaj komentarz