Konieczność podpisywania zdjęć, a zatem wskazywanie autora dzieła fotograficznego jest podstawą pracy każdego fotografa i fotoedytora. Nikon Polska w ramach projektu Fotoprawo.pl od ponad 5 lat prowadzi regularne badania świadczące o tym, że media nie podpisują zdjęć.
Dlaczego tak się dzieje i jak ma się teoria do praktyki w kontekście zapisów Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?
Na te inne pytania próbowano znaleźć odpowiedz podczas debaty zorganizowanej 14 maja w Warszawie w ramach tegorocznej edycji konkursu Grand Press Photo.
W debacie wzięli udział:
Wiktor Sobolewski – koordynator projektu Fotoprawo.pl, Nikon Polska;
Anna Brzezińska-Skarżyńska – Dyrektor – Redaktor Naczelna PAP Foto;
Marcin Janiszewski – szef agencji fotograficznej NewsPix, Ringier Axel Springer Polska;
Ewa Morgunov – fotoedytor magazynu „Elle“;
Krzysztof Pluta – prawnik z kancelarii prawnej Jakubowski Pluta i Wspólnicy.
Statystyki prowadzone przez projekt Fotoprawo obrazujące praktykę podpisywania zdjęć w polskich mediach są wciąż niezadowalające, a zwyczaje redakcji i niema zgoda wielu agencji fotograficznych, nie pomagają w ich poprawie. Co więcej, sami fotografowie często nie są świadomi swoich praw, a co za tym idzie nie wiedzą jak je chronić. Uczestnicy debaty w składzie Anna Brzezińska-Skarżyńska – redaktor naczelna PAP Foto, Ewa Morgunow – fotoedytorka miesięcznika ELLE, Marcin Janiszewski – kierownik agencji Newspix.pl, mec. Krzysztof Pluta z kancelarii prawnych Jakubowski Pluta i Wspólnicy oraz Wiktor Sobolewski, koordynator projektu Fotoprawo z Nikon Polska przekonywali, że stosowanie pełnego opisu zdjęć jest jednym ze sposobów, w jaki fotograf może się zabezpieczyć przed ewentualnymi roszczeniami. Wśród gości na sali znaleźli się fotografowie, fotoedytorzy, przedstawiciele agencji prasowych i fotograficznych oraz dziennikarze.
Podczas spotkania zaprezentowano również nową stronę internetową Fotoprawo.pl. Projekt stale się rozwija i poszerza zakres materiałów dostępnych na stronie, jak najbardziej przybliżyć temat praw autorskich fotoedytorom i fotografom, którzy nie tylko współpracują z agencjami fotograficznymi i prasowymi, ale również prowadzą własną działalność, gdyż to zwłaszcza oni muszą pamiętać, aby zadbać o swój biznes. Projekt ma przed sobą ogromne wyzwanie, gdyż stale należy edukować nowe pokolenia specjalistów, co z czasem zmieni świadomość prawa autorskiego w Polsce.
Relacja wideo z całej debaty dostępna będzie już wkrótce na naszej stronie, a już dziś zapraszamy do wywiadów z uczestnikami debaty.