Przegląd Sportowy zwycięża w rankingu poprawnie podpisanych zdjęć

01.03.2020
Autor: gabczi / shutterstock

W lutym portal Fotoprawo.nikon.pl przeanalizował jakość podpisywania zdjęć w prasie sportowej oraz magazynach dla mężczyzn. Jako że panowie mocniej emocjonują się sportem niż płeć piękna, to ekspertyza dotyczyła zarówno pism sportowych (Piłka Nożna, Przegląd Sportowy, GIGA Sport), jak również lifestylowych magazynów dla mężczyzn: pełnego gadżetów LOGO oraz bardziej wysublimowanego Elle Man.

Portal fotoprawo.nikon.pl poddał konsekwentnej analizie prasę według trzech kategorii:

  1. Prawidłowy podpis oznaczał zgodne z ustawą o prawie autorskim umieszczenie pod zdjęciem imienia i nazwiska (lub pseudonimu) autora.
  2. Fotografie nieposiadające kompletnego opisu cechował brak imienia i nazwiska (lub pseudonimu) autora. Jednak przy zdjęciu zamieszczony został inny podpis wskazujący na źródło utworu (np. „materiały prasowe”, „źródło: Instagram” lub nazwa banku zdjęć, z którego zakupione zostało zdjęcie).
  3. Niepodpisane zdjęcia to nieoznaczone w żaden sposób.

W przypadku gazet sportowych, z wynikiem 77%, liderem poprawnie podpisanych zdjęć został Przegląd Sportowy, zwyciężając tym samym w lutowym rankingu portalu Fotoprawo.nikon.pl. Na drugim miejscu podium w tej kategorii uplasowała się Piłka Nożna, z wynikiem 50%. W magazynie GIGA Sport nie udało się znaleźć natomiast żadnego poprawnie podpisanego zdjęcia.

W kategorii lifestylowej prasy dla mężczyzn osiągnął magazyn Elle Man, z wynikiem 38%. Na drugim miejscu podium natomiast znalazł się magazyn LOGO, z wynikiem 18%. 

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową instrukcją podpisywania zdjęć.

Czytaj też

/

Utwór inaczej – jakich fotografii nie można objąć prawem autorskim?

20.03.2020
fot. Rawpixel.com / Shutterstock

Prawo autorskie chroni twórców „utworów”. Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych stanowi, że utworem stanowiącym przedmiot...

/

Dziennik Gazeta Prawna wygrywa w rankingu podpisywania zdjęć

21.02.2020
Autor: Purple Anvil / shutterstock

W styczniu portal Fotoprawo.pl przeanalizował jakość podpisywania zdjęć w dziennikach i tygodnikach opinii. W obu kategoriach uwzględniono...

/ / /

Czy printscreen zdjęcia narusza prawa autorskie fotografa?

03.02.2020
fot. Rawpixel.com / Shutterstock

Sfotografowanie cudzego zdjęcia czy printscreen strony internetowej ze zdjęciem nie sprawi, że użycie tak uzyskanych materiałów będzie...

Dodaj komentarz