Dziennik Gazeta Prawna wygrywa w rankingu podpisywania zdjęć

21.02.2020
Autor: Purple Anvil / shutterstock

W styczniu portal Fotoprawo.pl tradycyjnie przeanalizował jakość podpisywania zdjęć w dziennikach i tygodnikach opinii. To już kolejne badanie tego typu prasy, jednej z najpoczytniejszych w Polsce. Przez to też tytuły te powinny skrupulatniej stosować prawo autorskie. W obu kategoriach uwzględniono po 3 tytuły. Ekspertyzie poddano następujące dzienniki – Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza i Dziennik Gazeta Prawna oraz tygodniki opinii – Newsweek, Wprost i Tygodnik Powszechny.

Portal fotoprawo.pl zbadał prasę według trzech kategorii:

  1. Prawidłowy podpis oznacza umieszczenie pod zdjęciem imienia i nazwiska (lub pseudonimu) autora. Opcja najwłaściwsza, zgodna z ustawą prawo autorskie.
  2. Fotografie nieposiadające kompletnego opisu cechował brak imienia i nazwiska (lub pseudonimu) autora. Jednak przy zdjęciu zamieszczony został inny podpis (np. „materiały prasowe”, „źródło: Instagram” lub nazwa banku zdjęć, z którego zakupione zostało zdjęcie).
  3. Niepodpisane zdjęcia to natomiast te, które nie były oznaczone w żaden sposób.

W przypadku dzienników, z wynikiem 67%, liderem poprawnie podpisanych zdjęć został Dziennik Gazeta Prawna. Na drugim miejscu podium uplasowała się Gazeta Wyborcza, z wynikiem 58%, natomiast ostatnią pozycję zajęła Rzeczpospolita (52%).

W kategorii tygodników opinii najwyższy wskaźnik poprawnie podpisanych zdjęć osiągnęły ex aequo Newsweek i Tygodnik Powszechny – 63%. Na drugim miejscu uplasował się natomiast magazyn Wprost z wynikiem 56%.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową instrukcją podpisywania zdjęć.

Czytaj też

/

Utwór inaczej – jakich fotografii nie można objąć prawem autorskim?

20.03.2020
fot. Rawpixel.com / Shutterstock

Prawo autorskie chroni twórców „utworów”. Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych stanowi, że utworem stanowiącym przedmiot...

/ /

Przegląd Sportowy zwycięża w rankingu poprawnie podpisanych zdjęć

01.03.2020
Autor: gabczi / shutterstock

W lutym portal Fotoprawo.nikon.pl przeanalizował jakość podpisywania zdjęć w prasie sportowej oraz magazynach dla mężczyzn. Ekspertyza dotyczyła...

/ / /

Czy printscreen zdjęcia narusza prawa autorskie fotografa?

03.02.2020
fot. Rawpixel.com / Shutterstock

Sfotografowanie cudzego zdjęcia czy printscreen strony internetowej ze zdjęciem nie sprawi, że użycie tak uzyskanych materiałów będzie...

Dodaj komentarz