Piłka Nożna ponownie wygrywa w rankingu poprawnie podpisanych zdjęć

04.11.2019
Autor: Bohbeh / shutterstock

W październiku 2019 portal Fotoprawo.nikon.pl przeanalizował jakość podpisywania zdjęć w prasie kobiecej i sportowej. Odległe obszary, niemniej w obu kategoriach uwzględniono po 3 tytuły. Ekspertyzie znów poddano magazyny dla kobiet – Gala, Zwierciadło, Claudia. Natomiast z męskich tytułów o tematyce sportowej zbadaliśmy następujące: ponownie Piłka Nożna, jak również Przegląd Sportowy i Bravo Sport.

Portal fotoprawo.nikon.pl poddał konsekwentnie analizie prasę według trzech kategorii:

  1. Prawidłowy podpis oznaczał umieszczenie pod zdjęciem imienia i nazwiska (lub pseudonimu) autora. Sposób zgodny z ustawa Prawo Autorskie.
  2. Fotografie nieposiadające kompletnego opisu cechował brak imienia i nazwiska (lub pseudonimu) autora. Jednak przy zdjęciu zamieszczono inny podpis (np. „materiały prasowe”, „źródło: Instagram” lub nazwa banku zdjęć, z którego zakupione zostało zdjęcie).
  3. Niepodpisane zdjęcia to natomiast te, które nie były oznaczone w żaden sposób.

W przypadku czasopism dla kobiet, z wynikiem 29%, liderem poprawnie podpisanych zdjęć został magazyn Gala. Na drugim miejscu podium uplasowała się Claudia, z wynikiem 22%. Ostatnią pozycję zajęło Zwierciadło (15%).

W kategorii magazynów o tematyce sportowej najwyższy wskaźnik poprawnie podpisanych zdjęć osiągnęła Piłka Nożna – 55%, tym samym zwyciężając w październikowym zestawieniu portalu Fotoprawo.pl. Mówiąc w kategoriach sportowych, piłka nożna ponownie na pudle. Na drugiej pozycji znalazł się Przegląd Sportowy z wynikiem 47%. Zestawienie zamyka Bravo Sport z wynikiem zaledwie 2%.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową instrukcją podpisywania zdjęć.

Czytaj też

/

Utwór inaczej – jakich fotografii nie można objąć prawem autorskim?

20.03.2020
fot. Rawpixel.com / Shutterstock

Prawo autorskie chroni twórców „utworów”. Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych stanowi, że utworem stanowiącym przedmiot...

/ /

Przegląd Sportowy zwycięża w rankingu poprawnie podpisanych zdjęć

01.03.2020
Autor: gabczi / shutterstock

W lutym portal Fotoprawo.nikon.pl przeanalizował jakość podpisywania zdjęć w prasie sportowej oraz magazynach dla mężczyzn. Ekspertyza dotyczyła...

/

Dziennik Gazeta Prawna wygrywa w rankingu podpisywania zdjęć

21.02.2020
Autor: Purple Anvil / shutterstock

W styczniu portal Fotoprawo.pl przeanalizował jakość podpisywania zdjęć w dziennikach i tygodnikach opinii. W obu kategoriach uwzględniono...

Dodaj komentarz