Newsweek ponownie liderem w rankingu poprawnie podpisanych zdjęć

06.09.2019
fot. EPA/DAVID CHANG
Udostępnij:

W sierpniu portal Fotoprawo.pl przeanalizował jakość podpisywania zdjęć w dziennikach i tygodnikach opinii. W obu kategoriach uwzględniono po 3 tytuły. Ekspertyzie poddano następujące dzienniki – Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza i Fakt oraz tygodniki opinii – Wprost, Newsweek i Tygodnik Powszechny.

Portal fotoprawo.pl poddał analizie prasę według trzech kategorii:

1. Prawidłowy podpis oznaczał umieszczenie pod zdjęciem zarówno imienia i nazwiska (lub pseudonimu) autora, jak i agencji, bądź odpowiedniej instytucji posiadającej prawa majątkowe.

2. Fotografie nieposiadające kompletnego opisu cechował brak jednego ze wspomnianych elementów (nazwiska, bądź podmiotu posiadającego prawa majątkowe).

3. Niepodpisane zdjęcia to natomiast te, które nie były oznaczone w żaden sposób.

W przypadku dzienników, z wynikiem 61%, liderem poprawnie podpisanych zdjęć została Gazeta Wyborcza. Na drugim miejscu podium uplasował się Fakt, z wynikiem 46%. Ostatnią pozycję zajęła Rzeczpospolita (10%).

W kategorii tygodników opinii najwyższy wskaźnik poprawnie podpisanych zdjęć osiągnął Newsweek – 71%. Na drugiej pozycji znalazł się Tygodnik Powszechny z wynikiem 44%. Zestawienie zamyka Wprost z wynikiem 24%.

Wśród dzienników bardzo dobre wskaźniki w kategorii częściowo podpisanych zdjęć uzyskała Rzeczpospolita – 67%, natomiast wśród tygodników opinii – Wprost, z wynikiem 57%.

Najwięcej fotografii całkowicie niepodpisanych zawierał Fakt – 24% oraz Tygodnik Powszechny – 25%. Jednocześnie warto zaznaczyć, że na drugim biegunie w tej kategorii, z wynikiem 0%, już po raz kolejny znalazł się magazyn Newsweek. Oznacza to, że w magazynie nie znalazło się ani jedno niepodpisane zdjęcie.

Z analizy Fotoprawo.pl wynika, że zarówno wśród dzienników, jak i tygodników opinii najwięcej zdjęć opatrzonych jest częściowym podpisem. Główną przyczyną niepełnego podpisania zdjęć jest umieszczanie nazwisk autorów, a zapominanie o umieszczeniu informacji o instytucji posiadającej prawa majątkowe. Wiele fotografii opatrzonych jest też podpisem „materiały prasowe”, „źródło: Instagram” lub „Twitter”.

Czytaj też

/ /

Zadośćuczynienie od fotografa za nieudaną sesję ślubną?

09.01.2020
Fot. Evgenyrychko / Shutterstock

Sąd Rejonowy w Tarnowie wydał precedensowy wyrok: fotograf musi zapłacić 15 000 zł zadośćuczynienia dla swoich klientów za...

/

Magazyn Podróże po raz kolejny zwycięża w rankingu poprawnie podpisanych zdjęć

fot. ValeStock / shutterstock.com

W grudniu portal Fotoprawo.pl przeanalizował jakość podpisywania zdjęć w magazynach fotograficznych i przyrodniczych. W obu kategoriach uwzględniono...

/

Tygodnik „Idziemy” wygrywa w listopadowym rankingu poprawnie podpisanych zdjęć

fot. Cozine/shutterstock.com

W listopadzie portal Fotoprawo.nikon.pl przeanalizował jakość podpisywania zdjęć w pismach katolickich oraz na stronach głównych portali internetowych....

Dodaj komentarz