Newsweek ponownie liderem w rankingu poprawnie podpisanych zdjęć

06.09.2019
fot. EPA/DAVID CHANG
Udostępnij:

W sierpniu portal Fotoprawo.pl przeanalizował jakość podpisywania zdjęć w dziennikach i tygodnikach opinii. W obu kategoriach uwzględniono po 3 tytuły. Ekspertyzie poddano następujące dzienniki – Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza i Fakt oraz tygodniki opinii – Wprost, Newsweek i Tygodnik Powszechny.

Portal fotoprawo.pl poddał analizie prasę według trzech kategorii:

1. Prawidłowy podpis oznaczał umieszczenie pod zdjęciem zarówno imienia i nazwiska (lub pseudonimu) autora, jak i agencji, bądź odpowiedniej instytucji posiadającej prawa majątkowe.

2. Fotografie nieposiadające kompletnego opisu cechował brak jednego ze wspomnianych elementów (nazwiska, bądź podmiotu posiadającego prawa majątkowe).

3. Niepodpisane zdjęcia to natomiast te, które nie były oznaczone w żaden sposób.

W przypadku dzienników, z wynikiem 61%, liderem poprawnie podpisanych zdjęć została Gazeta Wyborcza. Na drugim miejscu podium uplasował się Fakt, z wynikiem 46%. Ostatnią pozycję zajęła Rzeczpospolita (10%).

W kategorii tygodników opinii najwyższy wskaźnik poprawnie podpisanych zdjęć osiągnął Newsweek – 71%. Na drugiej pozycji znalazł się Tygodnik Powszechny z wynikiem 44%. Zestawienie zamyka Wprost z wynikiem 24%.

Wśród dzienników bardzo dobre wskaźniki w kategorii częściowo podpisanych zdjęć uzyskała Rzeczpospolita – 67%, natomiast wśród tygodników opinii – Wprost, z wynikiem 57%.

Najwięcej fotografii całkowicie niepodpisanych zawierał Fakt – 24% oraz Tygodnik Powszechny – 25%. Jednocześnie warto zaznaczyć, że na drugim biegunie w tej kategorii, z wynikiem 0%, już po raz kolejny znalazł się magazyn Newsweek. Oznacza to, że w magazynie nie znalazło się ani jedno niepodpisane zdjęcie.

Z analizy Fotoprawo.pl wynika, że zarówno wśród dzienników, jak i tygodników opinii najwięcej zdjęć opatrzonych jest częściowym podpisem. Główną przyczyną niepełnego podpisania zdjęć jest umieszczanie nazwisk autorów, a zapominanie o umieszczeniu informacji o instytucji posiadającej prawa majątkowe. Wiele fotografii opatrzonych jest też podpisem „materiały prasowe”, „źródło: Instagram” lub „Twitter”.

Czytaj też

/ /

Zdjęcie w spadku, czyli co dzieje się z prawami autorskimi po śmierci twórcy

07.11.2019
Daniel Jedzura / shutterstock.com

Odziedziczyć można nie tylko mieszkanie, samochód czy pieniądze, ale i prawa. Po śmierci twórcy autorskie prawa majątkowe...

/

Co zrobić, gdy znajdziesz swoje zdjęcie użyte bezprawnie? Część I: roszczenia autora

25.09.2019
fot. Rawpixel.com / shutterstock.com

W razie naruszenia praw autorskich fotografa, przysługuje mu szereg uprawnień, które mają na celu pomóc w przywróceniu...

/ / /

Przeróbki fotografii a naruszenia prawa do integralności utworu

01.08.2019
fot. Kevin Bhagat/Unsplash

Nawet najlepsze zdjęcie czasem może wymagać poprawek. Kiedy do takiego wniosku dochodzi autor zdjęcia, to nie ma...

Dodaj komentarz