Gazeta.pl i Gość Niedzielny wygrywają w lipcowym rankingu poprawnie podpisanych zdjęć

02.08.2019
fot. caimacanul / shutterstock.com
Udostępnij:

W lipcu portal Fotoprawo.pl przeanalizował jakość podpisywania zdjęć w pismach katolickich oraz na stronach głównych portali internetowych. W obu kategoriach uwzględniono po 3 tytuły. Ekspertyzie poddano następujące pisma katolickie – wDrodze, Gość Niedzielny, Niedziela oraz strony główne portali internetowych – TVN24.pl, Gazeta.pl i Interia.pl.

Portal fotoprawo.pl poddał analizie prasę według trzech kategorii:

1. Prawidłowy podpis oznaczał umieszczenie pod zdjęciem zarówno imienia i nazwiska (lub pseudonimu) autora, jak i agencji, bądź odpowiedniej instytucji posiadającej prawa majątkowe.

2. Fotografie nieposiadające kompletnego opisu cechował brak jednego
ze wspomnianych elementów (nazwiska/pseudonimu, bądź podmiotu posiadającego prawa majątkowe).

3. Niepodpisane zdjęcia to natomiast te, które nie były oznaczone w żaden sposób.

W przypadku pism katolickich, z wynikiem 42%, liderem poprawnie podpisanych zdjęć został Gość Niedzielny. Na drugim miejscu podium uplasował się magazyn wDrodze, z wynikiem 39%. Ostatnią pozycję zajęło pismo Niedziela (17%).

W kategorii portali internetowych najwyższy wskaźnik poprawnie podpisanych zdjęć zdobyła Gazeta.pl, osiągając jednocześnie najwyższy wynik wśród wszystkich tytułów poddanych analizie w lipcu – 48%. Na drugiej pozycji znalazła się Interia.pl z wynikiem 43%. Zestawienie zamyka TVN24.pl z wynikiem 23%.

Wśród pism katolickich bardzo dobre wskaźniki w kategorii częściowo podpisanych zdjęć uzyskało pismo Niedziela – 63%, natomiast wśród portali internetowych – TVN24.pl, z wynikiem 68%. Najwięcej fotografii całkowicie niepodpisanych zawierał magazyn wDrodze (46%).

Z analizy Fotoprawo.pl wynika, że zarówno wśród portali internetowych, jak i pism katolickich najwięcej zdjęć opatrzone jest podpisem częściowym. Najczęstszą przyczyną niepełnego podpisania zdjęć jest umieszczanie nazwiska autora, a zapominanie o umieszczeniu źródła.

Czytaj też

Piłka Nożna ponownie wygrywa w rankingu poprawnie podpisanych zdjęć

04.11.2019
Fot. Bohbeh / shutterstock.com

W październiku portal Fotoprawo.pl przeanalizował jakość podpisywania zdjęć w prasie kobiecej i sportowej. W obu kategoriach uwzględniono...

Magazyn Podróże wygrywa w rankingu poprawnie podpisanych zdjęć

30.10.2019
Fot. gabczi / shutterstock

We wrześniu portal Fotoprawo.pl przeanalizował jakość podpisywania zdjęć w magazynach fotograficznych i przyrodniczych. W obu kategoriach uwzględniono...

Magazyn Podróże wygrywa w czerwcowym rankingu poprawnie podpisanych zdjęć

02.07.2019
Fot. Bohbeh / shutterstock.com

W czerwcu portal Fotoprawo.pl przeanalizował jakość podpisywania zdjęć w magazynach fotograficznych i podróżniczych. W obu kategoriach uwzględniono...

Dodaj komentarz