Gazeta.pl i Gość Niedzielny wygrywają lipcowy ranking

02.08.2019
Autor: caimacanul / shutterstock

W lipcu portal Fotoprawo.nikon.pl przeanalizował jakość podpisywania zdjęć w pismach katolickich oraz na stronach głównych portali internetowych. W obu kategoriach uwzględniono po 3 tytuły. Ekspertyzie poddano następujące pisma katolickie – wDrodze, Gość Niedzielny, Niedziela oraz strony główne portali internetowych – TVN24.pl, Gazeta.pl i Interia.pl.

Portal fotoprawo.nikon.pl poddał analizie prasę według trzech kategorii:

1. Prawidłowy podpis oznaczał umieszczenie pod zdjęciem zarówno imienia i nazwiska (lub pseudonimu) autora, jak i agencji, bądź odpowiedniej instytucji posiadającej prawa majątkowe. Taki podpis pod zdjęciem jest zgodny z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

2. Fotografie nieposiadające kompletnego opisu cechował brak jednego
ze wspomnianych elementów (nazwiska/pseudonimu, bądź podmiotu posiadającego prawa majątkowe).

3. Niepodpisane zdjęcia to natomiast te, które nie były oznaczone w żaden sposób.

W przypadku pism katolickich, z wynikiem 42%, liderem poprawnie podpisanych zdjęć został Gość Niedzielny. Na drugim miejscu podium uplasował się magazyn wDrodze, z wynikiem 39%. Ostatnią pozycję zajęło pismo Niedziela (17%).

W kategorii portali internetowych najwyższy wskaźnik poprawnie podpisanych zdjęć zdobyła Gazeta.pl, osiągając jednocześnie najwyższy wynik wśród wszystkich tytułów poddanych analizie w lipcu – 48%. Na drugiej pozycji znalazła się Interia.pl z wynikiem 43%. Zestawienie zamyka TVN24.pl z wynikiem 23%.

Wśród pism katolickich bardzo dobre wskaźniki w kategorii częściowo podpisanych zdjęć uzyskało pismo Niedziela – 63%, natomiast wśród portali internetowych – TVN24.pl, z wynikiem 68%. Najwięcej fotografii całkowicie niepodpisanych zawierał magazyn wDrodze (46%).

Z analizy Fotoprawo.nikon.pl wynika, że zarówno wśród portali internetowych, jak i pism katolickich najwięcej zdjęć opatrzone jest podpisem częściowym. Najczęstszą przyczyną niepełnego podpisania zdjęć jest umieszczanie nazwiska autora, a zapominanie o umieszczeniu źródła.

Czytaj też

/ /

Przegląd Sportowy zwycięża w rankingu poprawnie podpisanych zdjęć

01.03.2020
Autor: gabczi / shutterstock

W lutym portal Fotoprawo.nikon.pl przeanalizował jakość podpisywania zdjęć w prasie sportowej oraz magazynach dla mężczyzn. Ekspertyza dotyczyła...

/

Dziennik Gazeta Prawna wygrywa w rankingu podpisywania zdjęć

21.02.2020
Autor: Purple Anvil / shutterstock

W styczniu portal Fotoprawo.pl przeanalizował jakość podpisywania zdjęć w dziennikach i tygodnikach opinii. W obu kategoriach uwzględniono...

/ /

Podróże po raz kolejny zwycięża w rankingu poprawnie podpisanych zdjęć

09.01.2020
fot. ValeStock / shutterstock.com

W grudniu portal Fotoprawo.pl przeanalizował jakość podpisywania zdjęć w magazynach fotograficznych i przyrodniczych. W obu kategoriach uwzględniono...

Dodaj komentarz