Podróże wygrywają w rankingu podpisanych zdjęć

02.07.2019
Autor: Bohbeh / shutterstock
Udostępnij:

W czerwcu portal Fotoprawo.nikon.pl przeanalizował jakość podpisywania zdjęć w magazynach fotograficznych i podróżniczych. W obu kategoriach uwzględniono po 3 tytuły. Ekspertyzie poddano następujące pisma fotograficzne – Foto-Kurier, Masterclass Fotografia, Digital Camera Polska. Badano podpisy również w magazynach podróżniczych – National Geographic Polska, Podróże i Poznaj Świat.

Portal fotoprawo.nikon.pl poddał analizie prasę według trzech kategorii:

1.Prawidłowy podpis oznaczał umieszczenie pod zdjęciem zarówno imienia i nazwiska (lub pseudonimu) autora, jak i agencji, bądź odpowiedniej instytucji posiadającej prawa majątkowe.

2.Fotografie nieposiadające kompletnego opisu cechował brak jednego ze wspomnianych elementów (nazwiska, bądź podmiotu posiadającego prawa majątkowe).

3. Niepodpisane zdjęcia to natomiast te, które nie były oznaczone w żaden sposób.

W przypadku pism podróżniczych, z wynikiem 49%, liderem poprawnie podpisanych zdjęć został Magazyn Podróże. Na drugim miejscu podium uplasował się National Geographic Polska, z wynikiem 14%. Ostatnią pozycję zajął magazyn Poznaj Świat (1%).

W kategorii pism fotograficznych najwyższy wskaźnik poprawnie podpisanych zdjęć zdobył Foto-Kurier – 31%. Na drugiej pozycji znalazł się magazyn Masterclass Fotografia z wynikiem 15%. Zestawienie zamyka Digital Camera Polska z wynikiem 9%.

Wśród magazynów podróżniczych bardzo dobre wskaźniki w kategorii częściowo podpisanych zdjęć uzyskało pismo Poznaj Świat – 70%, natomiast wśród fotograficznych – Masterclass Fotografia, z wynikiem 29%. Najwięcej fotografii całkowicie niepodpisanych zawierały magazyny National Geographic Polska oraz Digital Camera Polska – odpowiednio 50% i 77%.

Z analizy Fotoprawo.nikon.pl wynika, że zarówno wśród magazynów podróżniczych, jak i fotograficznych najwięcej zdjęć nie jest podpisana w ogóle lub opatrzona jest podpisem częściowym. Najczęstszą przyczyną niepełnego podpisania zdjęć jest umieszczanie nazwiska autora, a zapominanie o umieszczeniu źródła.

Zobacz statystyki podpisywania zdjęć w mediach >>>

Czytaj też

/

Gazeta.pl i Gość Niedzielny wygrywają lipcowy ranking

02.08.2019
Autor: caimacanul / shutterstock

W lipcu portal Fotoprawo.nikon.pl przeanalizował jakość podpisywania zdjęć w pismach katolickich oraz na stronach głównych portali internetowych....

Dyrektywa UE o prawach autorskich – ważny głos w sprawie

06.06.2019
Autor: markus spiske / unsplash

Dyrektywa w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - po co powstała i komu przeszkadza? Czy...

/

Piłka Nożna liderem w rankingu podpisywania zdjęć

31.05.2019
Autor: gabczi / shutterstock

W maju portal Fotoprawo.pl przeanalizował jakość podpisywania zdjęć w magazynach kobiecych i sportowych. W obu kategoriach uwzględniono...

Dodaj komentarz