Magazyn Podróże wygrywa w czerwcowym rankingu poprawnie podpisanych zdjęć

02.07.2019
Fot. Bohbeh / shutterstock.com
Udostępnij:

W czerwcu portal Fotoprawo.pl przeanalizował jakość podpisywania zdjęć w magazynach fotograficznych i podróżniczych. W obu kategoriach uwzględniono po 3 tytuły. Ekspertyzie poddano następujące pisma fotograficzne – Foto-Kurier, MasterClass Fotografia, Digital Camera Polska oraz magazyny podróżnicze – National Geographic Polska, Podróże i Poznaj Świat.

Portal fotoprawo.pl poddał analizie prasę według trzech kategorii:

1.Prawidłowy podpis oznaczał umieszczenie pod zdjęciem zarówno imienia i nazwiska (lub pseudonimu) autora, jak i agencji, bądź odpowiedniej instytucji posiadającej prawa majątkowe.

2.Fotografie nieposiadające kompletnego opisu cechował brak jednego ze wspomnianych elementów (nazwiska, bądź podmiotu posiadającego prawa majątkowe).

3. Niepodpisane zdjęcia to natomiast te, które nie były oznaczone w żaden sposób.

W przypadku pism podróżniczych, z wynikiem 49%, liderem poprawnie podpisanych zdjęć został Magazyn Podróże. Na drugim miejscu podium uplasował się National Geographic Polska, z wynikiem 14%. Ostatnią pozycję zajął magazyn Poznaj Świat (1%).

W kategorii pism fotograficznych najwyższy wskaźnik poprawnie podpisanych zdjęć zdobył Foto-Kurier – 31%. Na drugiej pozycji znalazł się magazyn MasterClass Fotografia z wynikiem 15%. Zestawienie zamyka Digital Camera Polska z wynikiem 9%.

Wśród magazynów podróżniczych bardzo dobre wskaźniki w kategorii częściowo podpisanych zdjęć uzyskało pismo Poznaj Świat – 70%, natomiast wśród fotograficznych – MasterClass Fotografia, z wynikiem 29%. Najwięcej fotografii całkowicie niepodpisanych zawierały magazyny National Geographic Polska oraz Digital Camera Polska – odpowiednio 50% i 77%.

Z analizy Fotoprawo.pl wynika, że zarówno wśród magazynów podróżniczych, jak i fotograficznych najwięcej zdjęć nie jest podpisana w ogóle lub opatrzona jest podpisem częściowym. Najczęstszą przyczyną niepełnego podpisania zdjęć jest umieszczanie nazwiska autora, a zapominanie o umieszczeniu źródła.

Zobacz statystyki podpisywania zdjęć w mediach >>>

Czytaj też

Piłka Nożna ponownie wygrywa w rankingu poprawnie podpisanych zdjęć

04.11.2019
Fot. Bohbeh / shutterstock.com

W październiku portal Fotoprawo.pl przeanalizował jakość podpisywania zdjęć w prasie kobiecej i sportowej. W obu kategoriach uwzględniono...

Magazyn Podróże wygrywa w rankingu poprawnie podpisanych zdjęć

30.10.2019
Fot. gabczi / shutterstock

We wrześniu portal Fotoprawo.pl przeanalizował jakość podpisywania zdjęć w magazynach fotograficznych i przyrodniczych. W obu kategoriach uwzględniono...

Gazeta.pl i Gość Niedzielny wygrywają w lipcowym rankingu poprawnie podpisanych zdjęć

02.08.2019
fot. caimacanul / shutterstock.com

W lipcu portal Fotoprawo.pl przeanalizował jakość podpisywania zdjęć w pismach katolickich oraz na stronach głównych portali internetowych....

Dodaj komentarz