Newsweek wygrywa w kwietniowym rankingu poprawnie podpisanych zdjęć

15.04.2019
fot. Purple Anvil:shutterstock.com

W kwietniu portal Fotoprawo.pl przeanalizował jakość podpisywania zdjęć w dziennikach i tygodnikach opinii. W obu kategoriach uwzględniono po 3 tytuły. Ekspertyzie poddano następujące dzienniki – Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, Dziennik Gazeta Prawna, a także tygodniki opinii – Polityka, Sieci oraz Newsweek.

Portal fotoprawo.pl poddał analizie prasę według trzech kategorii:

1.Prawidłowy podpis oznaczał umieszczenie pod zdjęciem zarówno imienia i nazwiska (lub pseudonimu) autora, jak i agencji, bądź odpowiedniej instytucji posiadającej prawa majątkowe.

2.Fotografie nieposiadające kompletnego opisu cechował brak jednego
ze wspomnianych elementów (nazwiska, bądź podmiotu posiadającego prawa majątkowe).

3. Niepodpisane zdjęcia to natomiast te, które nie były oznaczone w żaden sposób.

W przypadku dzienników, z wynikiem 28%, liderem poprawnie podpisanych zdjęć została Gazeta Wyborcza. Na drugim miejscu podium uplasował się Dziennik Gazeta Prawna, z wynikiem 24%. Ostatnią pozycję zajęła Rzeczpospolita (8%).

W kategorii tygodników opinii największy wskaźnik poprawnie podpisanych zdjęć zdobył Newsweek – 47%. Na drugiej pozycji znalazła się Polityka z wynikiem 36%. Zestawienie zamyka Sieci z wynikiem 20%.

Wśród dzienników bardzo dobre wskaźniki w kategorii częściowo podpisanych zdjęć uzyskała Rzeczpospolita – 72%, natomiast wśród tygodników opinii – Newsweek, z wynikiem 53%. Tym samym Newsweek zasłużył na wyróżnienie jako magazyn, w którym nie znalazło się ani jedno zdjęcie bez podpisu. Najwięcej fotografii całkowicie niepodpisanych zawierał Dziennik Gazeta Prawna – 44%. Wśród tygodników opinii zarówno Sieci, jak i Polityka osiągnęły w tej niechlubnej kategorii podobny wynik – odpowiednio 41% i 40%.

Z analizy Fotoprawo.pl wynika, że zarówno wśród dzienników, jak i tygodników opinii najwięcej zdjęć opatrzonych jest częściowym podpisem. Główną przyczyną niepełnego podpisania zdjęć jest umieszczanie nazwisk autorów, a zapominanie o umieszczeniu źródła. Wiele fotografii opatrzonych jest też podpisem „materiały prasowe”.

Czytaj też

/ /

Zadośćuczynienie od fotografa za nieudaną sesję ślubną?

09.01.2020
Fot. Evgenyrychko / Shutterstock

Sąd Rejonowy w Tarnowie wydał precedensowy wyrok: fotograf musi zapłacić 15 000 zł zadośćuczynienia dla swoich klientów za...

/

Magazyn Podróże po raz kolejny zwycięża w rankingu poprawnie podpisanych zdjęć

fot. ValeStock / shutterstock.com

W grudniu portal Fotoprawo.pl przeanalizował jakość podpisywania zdjęć w magazynach fotograficznych i przyrodniczych. W obu kategoriach uwzględniono...

/

Tygodnik „Idziemy” wygrywa w listopadowym rankingu poprawnie podpisanych zdjęć

fot. Cozine/shutterstock.com

W listopadzie portal Fotoprawo.nikon.pl przeanalizował jakość podpisywania zdjęć w pismach katolickich oraz na stronach głównych portali internetowych....

Dodaj komentarz