Dzienniki liderem zestawienia

21.12.2017
fot.Bohbeh:shutterstock.com

Grudniowe zestawienie portalu Fotoprawo.pl objęło 2 kategorie prasy – dzienniki ogólnopolskie i prasę bezpłatną. W każdej kategorii zostały uwzględnione 3 tytuły o najwyższym wskaźniku sprzedaży w przypadku dzienników i największym zasięgu w przypadku prasy bezpłatnej. Zgodnie z przyjętymi wytycznymi podsumowanie objęło następujące tytuły: Fakt, Gazeta Wyborcza, Super Express* oraz nasze miasto Warszawa, Passa – Tygodnik Sąsiadów i Echo Bemowa**.

Najwyższy wskaźnik w pełni poprawnie podpisanych zdjęć spośród dzienników odnotowała Gazeta Wyborcza – 33%. Na drugim miejscu znalazł się Super Express z wynikiem 16%, a na trzecim Fakt, który poprawnie podpisał 10% swoich zdjęć. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na wysoki wynik Gazety Wyborczej (46%) i Super Expressu (78%) pod względem częściowo prawidłowo podpisanych zdjęć. Pozwala to wysnuć wniosek, że redakcja na tyle, na ile to z jej strony możliwe, wskazuje pochodzenie fotografii.

W rankingu poprawnie podpisanych zdjęć wśród prasy bezpłatnej jednoznacznie prowadzi nasze miasto Warszawa które uzyskało wynik 94 podpisanych zdjęć (5% w pełni i 89% częściowo poprawnie podpisanych). Dwa pozostałe tytuły wypadają na tym tle znacznie słabiej. W przypadku Passy – Tygodnika Sąsiadów mowa o 100% braku podpisów przy zdjęciach, z kolei Echo Bemowa częściowo wskazało autora zdjęć – 24%. Pozostałe 76% zdjęć nie posiada żadnego podpisu.

Wyniki analizy portalu Fotoprawo.pl prowadzą do wniosku, że największy problem
z podpisami zdjęć ma prasa bezpłatna. Pozytywnym przejawem troski o prawa autorskie jest natomiast znaczna liczba częściowo podpisanych zdjęć. Pozwala to sądzić, że redakcje mają świadomość konieczności podpisywania zdjęć i choć nie zawsze podpis jest pełny, starają się go zamieścić przynajmniej częściowo.

 

*     http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/sprzedaz-gazet-codziennych-wrzesien-2017
**  Dane z Instytutu Monitorowania Mediów

Czytaj też

/

Magazyn Podróże po raz kolejny zwycięża w rankingu poprawnie podpisanych zdjęć

09.01.2020
fot. ValeStock / shutterstock.com

W grudniu portal Fotoprawo.pl przeanalizował jakość podpisywania zdjęć w magazynach fotograficznych i przyrodniczych. W obu kategoriach uwzględniono...

/

Tygodnik „Idziemy” wygrywa w listopadowym rankingu poprawnie podpisanych zdjęć

fot. Cozine/shutterstock.com

W listopadzie portal Fotoprawo.nikon.pl przeanalizował jakość podpisywania zdjęć w pismach katolickich oraz na stronach głównych portali internetowych....

/ /

Zdjęcie w spadku, czyli co dzieje się z prawami autorskimi po śmierci twórcy

07.11.2019
Daniel Jedzura / shutterstock.com

Odziedziczyć można nie tylko mieszkanie, samochód czy pieniądze, ale i prawa. Po śmierci twórcy autorskie prawa majątkowe...

Dodaj komentarz